Witalność jest w mózgu. Jak dbać o umysł?

30.03.2020
Aktywny senior
Witalność jest w mózgu. Jak dbać o umysł?

Ludzki mózg to niezwykły i bardzo skomplikowany organ. Choć stanowi tylko 2-3% całej masy ciała, przypisujemy mu szereg zadań do wykonania - niezbędnych z perspektywy codziennego funkcjonowania całego organizmu. Gdy przybywa nam lat, to naturalne, że -tak jak i ciało - mózg również się starzeje. Dobra wiadomość jest taka, że ten proces niekoniecznie musi oznaczać negatywne zmiany w funkcjonowania tego organu. Warunki są dwa: odpowiednia dla prawidłowego funkcjonowania mózgu dieta i solidny trening pamięci. Z tego artykułu dowiesz się, jak je spełnić!

Rola mózgu a Siła Witalności

Nasz wewnętrzny komputer sterujący ciałem i emocjami - mózg - składa się z mózgowia (pnia mózgu, mózgu i móżdżku) oraz rdzenia kręgowego, co razem tworzy ośrodkowy układ nerwowy. Jego podstawową jednostką jest neuron - odpowiedzialny za odbieranie, przetwarzanie i wysyłanie impulsów nerwowych. Sprawną komunikację zapewniają neuroprzekaźniki. W tej części bardziej skupimy się na funkcjach mózgu, niż jego szczegółowej budowie.

Ogólnie rzecz ujmując, ludzki mózg jest odpowiedzialny za kontrolę i koordynację naszych ruchów, zachowań, myśli, emocji, pamięci, wzroku, słuchu, mowy, rozpoznawania smaków oraz nabytych umiejętności motorycznych. Każdy etap uczenia się - czy to w kontekście edukacji, zdobywania doświadczenia życiowego, czy nowych nawyków ruchowych - zostawia w mózgu ślad, co nazywamy neuroplastycznością. Jeśli przestajemy się uczyć lub dostarczać naszemu wewnętrznemu komputerowi cennych bodźców - plastyczność słabnie, co z kolei sprawia, że nasza pamięć może zawodzić i trzeba będzie ją mocniej stymulować.

Powiedzenie, że młodość to stan umysłu nie jest tylko pustym sloganem. Okazuje się, że to, w jaki sposób myślimy o sobie - nasz wewnętrzny dialog, który ze sobą prowadzimy i pojawiające się myśli, mają wpływ na działanie mózgu. Wszystko odbywa się na poziomie neuroprzekaźników, a tym szczególnie odpowiedzialnym za pozytywne emocje jest dopamina. Dzięki wzrostowi jej stężenia, możliwe jest odczuwanie konkretnego samopoczucia, pozytywnego nastawienia, chęci do działania, radości życia i kreatywności.

Na uwagę zasługuje również kolejny neuroprzekaźnik - serotonina, która kształtuje emocje i od jej poziomu w organizmie zależy to, jak bardzo człowiek czuje się szczęśliwy. „Hormony szczęścia” - endorfiny, słyszy się o nich bardzo często w kontekście aktywności fizycznej. Podczas ćwiczeń ich stężenie jest pobudzane, ale następuje to także podczas… jedzenia, które w szczególności nam smakuje. Dużo zależy od tego, ile i co jemy oraz czym się wspomagamy!

Z myślą o osobach, które powinny szczególnie zadbać o swoje serce, w tym: narażonych na stres, mało aktywnych fizycznie, w sile wieku, powstał Doppelherz aktiv Vital Tonik. W swoim składzie zawiera m.in. witaminy z grupy B (tiamina, ryboflawina, witamina B6, witamina B12 i niacyna, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego), witaminę C (pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania naczyń krwionośnych, kości, chrząstki, dziąseł, pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych, a także przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia), czy żelazo (pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji poznawczych i prawidłowym transporcie tlenu w organizmie).

Każdy etap uczenia się - czy to w kontekście edukacji, zdobywania doświadczenia życiowego, czy nowych nawyków ruchowych - zostawia w mózgu ślad, co nazywamy neuroplastycznością.

Dobrze pamiętać o zbilansowanej diecie!

Mózg nie karmi się tylko samymi informacjami! Witaminy, składniki mineralne oraz makroskładniki, takie jak białka, węglowodany i tłuszcze mają wpływ na stymulowanie produkcji enzymów, hormonów i wspomnianych neuroprzekaźników, więc oddziałują także na samopoczucie. To, co znajduje się na twoim talerzu, ma znaczenie! Na początek przyjrzyjmy się nienasyconym kwasom tłuszczowym omega-3 i omega-6.

W skład grupy kwasów omega-3 wchodzi kwas dokozaheksaenowy (DHA), który przyczynia się do utrzymania prawidłowego funkcjonowania mózgu oraz widzenia (korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 250 mg DHA dziennie) i wraz z kwasem eikozapentaenowym (EPA) przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania serca (korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 250 mg EPA i DHA dziennie.).

Kwasy omega-3 znajdziesz w tłustych rybach morskich (łosoś, tuńczyk, makrela, sardynki), w orzechach, pestkach dyni i słonecznika oraz w dobrej jakości olejach tłoczonych na zimno – np. w oleju lnianym i rzepakowym. Chcąc uzupełnić swoją dietę o ten kwas tłuszczowy, możesz sięgnąć również po suplement diety Doppelherz aktiv Dla mózgu, który w swoim składzie zawiera m.in. witaminy z grupy B (tiaminę, ryboflawinę, niacynę, witaminę B6, witaminę B12), które wspomagają pracę układu nerwowego oraz cynk, który pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji poznawczych.

Kwasy omega-6 - ich źródło znajduje się głównie w produktach pochodzenia roślinnego, takich jak olej rzepakowy, słonecznikowy, olej z pestek winogron, oliwa z oliwek, pestki dyni i słonecznika, nasiona sezamu, migdały, orzechy ziemne czy awokado.

Ponadto talerz powinny zapełnić produkty pełnoziarniste, które są źródłem witamin z grupy B, ale także energii dla mózgu, którą czerpie z glukozy pochodzącej z m.in. produktów węglowodanowych. Witaminy z grupy B są również w jajkach, drobiu fasoli, grochu czy szpinaku.

W chudym mięsie, produktach mlecznych i rybach znajduje się żelazo, które m.in. pomaga w prawidłowym transporcie tlenu w organizmie.

Ponadto warto zwrócić uwagę na źródła:

  • cynku, który pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji poznawczych. Jego pokaźna ilość znajduje się w pestkach dyni;
  • magnezu - przyczyniającego się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia, a także pomagającego w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i mięśni. Jego źródłem są kakao, orzechy, soja, i kasze;
  • potasu - najliczniej występującego w nasionach roślin strączkowych, a także w winogronach, bananach czy pomarańczach. Jest również odpowiedzialny za pomoc w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i powinniśmy o nim pamiętać;
  • jodu - pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji poznawczych oraz pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Znajdziesz go w jodowanej soli kuchennej, rybach morskich, żółtym serze i orzechach laskowych.

Uzupełnienie normalnej diety w suplement diety, taki jak: Doppelherz® system VITALIFE SHOTS, który w swoim składzie zawiera m.in. żeń-szeń wspierający koncentrację, czy właśnie wspomniany wyżej jod, który pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji poznawczych oraz pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, jest opcją godną rozważenia.

Dla koloru, witamin i pozostałych składników mineralnych - na talerzu powinna wylądować solidna porcja warzyw i owoców, bogatych w antyoksydanty, wspomagające organizm w walce z wolnymi rodnikami, które wpływają na procesy starzenia.

Najlepsze ćwiczenia na pamięć i koncentrację

Witalność mózgu, pamięć i koncentrację po pierwsze dobrze podkręci aktywność fizyczna, która zapewnia dotlenienie organizmu, pobudza krążenie i sprzyja wytwarzaniu hormonu szczęścia. Pamiętaj! Każde urozmaicenie i nowy bodziec, jaki będzie odbierał mózg, działa na jego korzyść. Zamień więc przesiadywanie przed telewizorem czy sporadyczne wyjścia z domu na spokojne spacery po parku, lekką aktywność fizyczną czy seanse w grocie solnej, które pozwolą również na odpoczynek twojemu umysłowi. Żeby sprawnie przyswajał informacje, musi być wypoczęty i otwarty, a ćwiczenia - systematyczne. Jakie konkretnie?

Najlepsze ćwiczenia na pamięć to przede wszystkim nauka języków obcych, gry planszowe, krzyżówki, sudoku, gra w kalambury, bingo, warsztaty artystyczne, czytanie i uprawianie sportu.

Warto również częściej wykorzystywać codzienne sytuacje do stymulowania pamięci - starać się zapamiętywać listę zakupów, liczyć w pamięci, jaka kwota wyjdzie na paragonie, próbować zapamiętać numery telefonów do wnucząt i sąsiadek czy prowadzić dziennik, w którym można zapisywać najistotniejsze zdarzenia, aby móc je odtwarzać. Snucie planów, marzeń i fantazjowanie to też dobry trening dla mózgu. Im częściej myśli się o dobrych rzeczach, tym mózg bardziej nastawia się na ich realizację. Warto więc myśleć pozytywnie każdego dnia i mieć w sobie prawdziwą Siłę Życia!

 

Źródła:

Akademia Umysłu, Seria Poradników, Jak dbać o pamięć seniora?, Wyd. Formsoft sp. z o.o. sp. k., dostęp internetowy: https://www.senior-akademia.pl/download/Poradnik-dla-seniorow-Jak-dbac-o-pamiec.pdf (27.03.2020 r.).

Małgorzata Modrak, Pamięć sensoryczna, czyli myśleć ciałem (...), Mechanizmy poznawcze, Warszawa, 2016, str.: 19-30.

British Neuroscience Association, Polskie Towarzystwo Badań Układu Nerwowego, Nauka o mózgu, Wprowadzenie dla młodzieży, str.: 2-3.

Joanna Pieczyńska, Odżywianie mózgu - żywieniowe wspomaganie procesów pamięciowych, Katedra i Zakład Bromatologii i Dietetyki Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, dostęp internetowy: http://www.utw.umed.wroc.pl/files/Wyklad_dr_Joanna_Pieczynska.pdf (27.03.2020 r.).

Paweł Glibowski, Alicja Misztal, Wpływ diety na samopoczucie psychiczne, Bromat. Chem. Toksykol, – XLIX, 2016, 1, str.: 1-9.

Grażyna Kowalska, Radosław Kowalski, Nakarmić mózg, Moje Przepisy, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, str.: 54-55.

Udostępnij

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?