Facet pełen energii, czyli męska witalność

25.03.2020
Siła w nim
Facet pełen energii, czyli męska witalność

Utrzymanie wysokiego poziomu witalności jest na co dzień kluczowe w kontekście prawidłowego wykonywania obowiązków i podejmowania kolejnych wyzwań. Okazuje się jednak, że czynników wpływających na szeroko pojętą witalność jest tak wiele, że czasem ciężko jest osiągnąć nam jej optymalny poziom. Mało tego, męska witalność nieco różni się od tej kobiecej. Dziś sprawdzimy, jak z tym zagadnieniem mogą poradzić sobie panowie.

Czym jest witalność?

Genezy tego określenia powinniśmy szukać u samego Arystotelesa, który uważał, że każda żywa istota posiada duszę napędzaną siłą witalną. Kontynuatorem tej myśli był renesansowy filozof Henri Bergson, który używał określenia „elan vital”, czyli „twórczej siły”, która popycha ludzi do rozwoju.

Dziś, wedle ogólnie przyjętej definicji, witalność to „pełnia sił życiowych”. Nie jest ona stanem, który można w łatwy sposób, za pomocą konkretnego badania zmierzyć. Stanowi bardziej nasze indywidualne poczucie chęci do życia i działania. Jeśli czujemy, że mamy w sobie „power” do pracy lub praktykowania hobby, nie jesteśmy znużeni, potrafimy się skoncentrować, a na dodatek mamy wysoki poziom efektywności i odznaczamy się dobrą kondycją fizyczną, to prawdopodobnie nasza witalność znajduje się na dobrym poziomie.

 

Damska i męska witalność – czym się różnią?

Biorąc pod uwagę powyższe, teoretycznie witalność powinna znaczyć to samo dla każdego człowieka. Tymczasem okazuje się, że mężczyźni i kobiety nieco inaczej definiują ją, a zwłaszcza to, czym się ona objawia. Szczególnie dużego rozdźwięku nabiera to po 40. roku życia, gdy panie zbliżają się do okresu przekwitania i zaczynają obserwować pierwsze niedoskonałości wyglądu, zaś panowie wchodzą powoli w czas tak zwanego „wieku średniego” i bywają przeczuleni na punkcie swojej fizyczności.

Czym zatem dla statystycznego faceta jest męska witalność? Ogółem rzecz biorąc, witalny mężczyzna to taki, który jest uśmiechnięty, zadowolony ze swojego życia i własnych osiągnięć, ale jednocześnie wciąż odznacza się wielką chęcią do dalszego działania i aktywnością. Jeśli zaś chodzi o fizyczność, tutaj rozbieżności w stosunku do kobiet są już znaczące. Podczas gdy panie starają się opóźniać objawy starzenia się skóry i włosów, panowie bardziej zwracają uwagę na swoją kondycję, seksualność i libido. Sprawny i aktywny seksualnie mężczyzna czuje, że ma w sobie wiele sił witalnych.

Mężczyzna sprawny, to mężczyzna witalny

Zatrzymajmy się jeszcze na moment na aspekcie fizycznym witalności, który odgrywa tak znaczącą rolę w życiu każdego faceta. Ma to bowiem przełożenie również na inne sfery życia. Mężczyzna, który czuje się silny i nie ma problemów łóżkowych, jest bardziej pewny siebie, nie cierpi również jego ego, przez co może sprawdzać się także na innych polach.

Z czego to wynika? Krótko mówiąc, z biologii. W pewnym wieku panowie zaczynają zdawać sobie sprawę z upływu czasu i tego, jaki ma on wpływ na funkcjonowanie ich organizmów. I o ile są w stanie zaakceptować łysienie, siwienie włosów i zmarszczki, a często nawet odkładający się w okolicy brzucha tłuszcz (o co po 40. roku życia nietrudno, z uwagi na zwalniający metabolizm), to utrata sił i sprawności seksualnej są jednymi z największych męskich koszmarów. Ciężko przejść nad tym do porządku dziennego uświadamiając sobie nawet, że większość z powyższych niedogodności ma swoje źródło w jednym procesie – stopniowo obniżającym się poziomie testosteronu.

 

Testosteron, czyli biologia, na którą nie mamy wpływu

Testosteron wytwarzany jest u mężczyzn głównie w jądrach, na „polecenie” mózgu. Jego produkcja trwa przez całe życie, choć nie zawsze tak samo intensywnie. Odpowiada on za uwypuklenie się zarówno pierwszorzędowych, jak i drugorzędowych cech płciowych. Jego nadmiar w organizmie może wywoływać agresję, ale zbyt mała ilość jest równie niepożądana – wówczas mężczyzna traci ochotę na seks, staje się bardziej apatyczny, a przy chronicznie niskim poziomie testosteronu może dochodzić do przyspieszonego łysienia i przekształcenia się sylwetki w bardziej „kobiecą”. Co ciekawe, testosteron ma swój rytm dobowy – najwięcej w organizmie jest go do południa, dlatego w tym czasie mężczyzna jest w swojej szczytowej formie fizycznej i intelektualnej, ale też jest bardziej skłonny do kłótni. Z tego powodu prace zespołowe najlepiej jest przekładać na godziny popołudniowe.

W tym momencie dochodzimy do kluczowej kwestii. Otóż z wiekiem średnim poziom testosteronu całkowitego w ciele mężczyzny maleje, co jest całkowicie naturalne. Ile dokładnie – jest to sprawą indywidualną, przekazywaną z pokolenia na pokolenie genetycznie. Jednak naukowcy wyliczyli, że średnio ubywa 1% tego męskiego hormonu rocznie. Należy przy tym również dodać, że dla każdego mężczyzny prawidłowe stężenie hormonu może być różne, dlatego tak istotne jest regularne badanie poziomu testosteronu.

Męska witalność a suplementacja

Wizerunek mężczyzny, który nie dba o siebie i próbuje radzić sobie bez jakiegokolwiek wsparcia zewnętrznego, już dawno przestał obowiązywać. Dziś dbający o siebie panowie wiedzą, że mogą korzystać z dorobku nauki, który pomaga im utrzymać odpowiednią sprawność, a co za tym idzie – poziom witalności. Zdrowe odżywianie to podstawa, ale wielu z nich decyduje się również na suplementację, na przykład suplementów diety takich, jakie posiada w swojej ofercie marka Doppelherz. Ma ona w swoim asortymencie szereg produktów dedykowanych właśnie mężczyznom. Każdy z nich znajdzie tu coś dla siebie – wystarczy spojrzeć na niektóre ze składników dostępnych w tychże suplementach diety:

  • żeń-szeń pomaga wywołać i poprawiać erekcję;
  • maka stymuluje pożądanie seksualne, ma korzystny wpływ na płodność, pomaga w zachowaniu naturalnej aktywności seksualnej i energii;
  • cynk pomaga w utrzymaniu prawidłowej płodności i prawidłowych funkcji rozrodczych, wspomaga utrzymanie prawidłowego poziomu testosteronu we krwi;
  • selen przyczynia się do prawidłowego przebiegu spermatogenezy.

 

Źródła:

Giovanni Reale: Historia filozofii starożytnej. T. 2. Lublin: Wydawnictwo KUL, 2001, s. 452-467.

Rabijewski M., Praktyczne aspekty rozpoznawania (…) , "Przegląd Urologiczny" 2009, nr 4 (56)

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/;3876301

https://sjp.pwn.pl/sjp/elan-vital;2556385.html

Udostępnij

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?