Kryzys wieku średniego - czy należy się przed nim bronić?

13.03.2020
Siła w nim
Kryzys wieku średniego - czy należy się przed nim bronić?

Półmetek życia, czyli wiek około 40 lat, to najczęstszy wiek, w którym mężczyźni przeżywają trudny okres, tzw. kryzys wieku średniego. Większość z nich właśnie wtedy dokonuje rozliczeń własnego życia, weryfikuje swoją obecną sytuację, doświadcza uczucia obniżonego nastroju. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre wyjść nie mogło – finalnie najczęściej kończy się to wzmożoną energią do działania. Ważne, by nie trwonić jej niepotrzebnie, a ukierunkować na coś naprawdę ważnego!

Kogo dotyczy kryzys wieku średniego?

Kryzys wieku średniego wprawdzie przytrafia się również kobietom, jednak w większej mierze dotyczy płci męskiej. Kto najbardziej narażony jest na kryzys wieku średniego? Mężczyźni czujący się samotnie w związku albo tacy, których związek stał się tylko prawidłowo funkcjonującą komórką społeczną. Mężczyźni, którzy nie spełniają się w pracy. Ci, którzy nie mogą sprostać oczekiwaniom swoich partnerek  i czują z tego powodu odpływ sił życiowych. Mężczyźni, którzy doświadczyli straty np. bliskich osób, ważnej relacji, straty finansowej, pracy. Panowie, którzy od młodości podporządkowywali się woli innych i pozwolili im kierować własnym życiem. Tacy, którzy poświęcili siebie, swój czas i zainteresowania dla rodziny, a teraz, gdy dzieci są już bardziej samodzielne, czują że chcą zrobić coś dla siebie. Zagrożeni są prawie wszyscy. Wiedza o tym oraz strategie radzenia sobie z kryzysem wieku średniego mogą być drogą do lepszej drugiej połowy życia.

Kryzys wieku średniego – objawy

 • Masz czterdziestkę na karku i zdajesz sobie sprawę, że nie udało ci się zrealizować wielu z twoich planów?
 • Obserwujesz proces starzenia się własnego organizmu i coraz wyraźniej dostrzegasz zmarszczki u swojej partnerki?
 • Ze znajomymi coraz częściej rozmawiacie o kondycji i codziennym funkcjonowaniu, doświadczyłeś straty rodziców albo zdajesz sobie sprawę z tego, że czas nie jest ich sprzymierzeńcem?
 • Dzieci nie potrzebują już twojej uwagi i przywództwa?
 • Częściej niż dawniej wracasz do wspomnień z lat nastoletnich oraz do swojej młodości?
 • Analizujesz swoje wcześniejsze związki?
 • Wspomnienia budzą w tobie nastoletniego chłopca, jednak zdajesz sobie sprawę, że już dawno nim nie jesteś – nie masz w sobie tej energii, witalności, w zamian masz ograniczenia i czujesz się z tego powodu sfrustrowany?
 • Codzienne rutynowe sprawy i obowiązki rodzą w tobie złość?
 • Pijesz więcej alkoholu, żeby stłumić to wszystko albo wręcz przeciwnie - masz wrażenie, że alkohol cię wyzwala i rzucasz się w nurt imprezowania z kolegami?
 • Czujesz, że coś ci się jeszcze od życia należy?
 • Podobają ci się inne, często młodsze kobiety i sprawia ci przyjemność kiedy zwracają na ciebie uwagę?
 • Zaczynasz bardziej dbać o swój wygląd, kupujesz nowe ubrania i rozpoczynasz treningi na siłowni?
 • Bez wyraźnego powodu zmieniasz samochód albo zaczynasz uprawiać sporty ekstremalne?
 • Kupujesz drogie gadżety, by zaimponować innym?
 • Postanawiasz rzucić pracę na bardziej zgodną z twoimi zainteresowaniami albo po prostu dlatego, że się nudzisz?

Wszystko to mogą być objawy kryzysu wieku średniego. Te z pierwszej „puli” sprawiają dyskomfort lub przyprawiają o lęk. Mężczyzna ich doświadczający może czuć się jak w pułapce i nie czuje przy tym sprawczości. To destrukcyjne, dlatego jeśli mężczyzna nie znajdzie mądrego rozwiązania, nie ma wyrozumiałej partnerki, która pomoże mu się z tym uporać lub nie przeczeka cierpliwie tego trudnego okresu bez wykonywania pochopnych ruchów, może wpaść w przygnębienie lub wręcz przeciwnie – taki stan może spowodować nadmierne uczucie sprawczości, wzrost lekkomyślności i wzrost poziomu testosteronu, co prowadzi często do popełniania wielu życiowych błędów. Oczywiście są panowie, którym całe to zamieszanie finalnie wychodzi na dobre, jednak większość historii wydarza się zupełnie niepotrzebnie i ma swoje poważne konsekwencje jak rozpad związku, utrata stabilności itp.

Jak mądrze pokonać kryzys wieku średniego?

W celu przezwyciężania męskiego kryzysu proponujemy ci skierować swoją energię na bliskich, na ich sprawy. Rozpamiętując byłe dziewczyny i – jak wydawać by się mogło – niewykorzystane szanse, pomyśl czy te historie nie doprowadziłyby cię do tego samego punktu? Uwzględnij w tych wspomnieniach swoją obecną żonę lub partnerkę, przypomnij sobie, dlaczego właśnie ona była tak ważna i atrakcyjna, że zdecydowałeś się poświęcić jej siebie. Może ona też przeżywa teraz kryzys? Może powinieneś postawić sobie wyzwanie, by zapragnąć samemu uwieść ją na nowo? Warto przyjrzeć się uczuciom innych, nie tylko swoim. Czasem szczera rozmowa może sprawić, iż okaże się, że jesteście emocjonalnie w tym samym punkcie. Może warto wspólnie poszukać w takim wypadku wyjścia z tej sytuacji? Jeśli nigdy nie wyjeżdżacie, poza wakacyjnym odpoczynkiem stacjonarnym, spróbujcie podróży, odwiedźcie inne miejsca. Jeśli zawsze spędzaliście niedzielę lub święta u teściów, tym razem wybierzcie się na wypad – na przykład na Mazury. Może odkryjecie tam coś niezwykłego? Jeśli czujesz potrzebę zrobienia czegoś samemu, może warto zainwestować energię w nowe hobby i poświęcić się temu? Mądra partnerka zrozumie potrzebę posiadania czegoś tylko dla siebie. A może sama będzie chciała mieć więcej przestrzeni dla siebie…

Sposobów na kryzys wieku średniego jest bez liku. Warto o tym poczytać, a jeśli nie jesteś w stanie sam sobie pomóc, pomyśl o wizycie u coacha lub psychologa. Stawką jest przecież twoje dalsze życie.

 

Dieta i suplementacja po 40-tce

Kolejnym istotnym zagadnieniem, które dotyczy mężczyzn w twoim wieku (i nie tylko), jest odpowiednia dieta. Odżywianie po 40-tce to nie bułka z masłem – dosłownie i w przenośni. Każdy organizm potrzebuje składników odżywczych z dobrze zbilansowanych posiłków. Niektórzy mężczyźni po 40-tce decydują się na pierwszą w ich życiu suplementację np. zestawem witamin i minerałów stworzonym specjalnie, by odpowiadać na potrzeby męskiego organizmu - Doppelherz aktiv A-Z Dla Niego. Znajdują się w nim 23 witaminy i składniki mineralne, w tym m.in.: cynk pomagający w utrzymaniu prawidłowego poziomu testosteronu we krwi i prawidłowej płodności i funkcji rozrodczych, selen, który przyczynia się do prawidłowego przebiegu spermatogenezy oraz magnez, pomagający w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni i utrzymaniu równowagi elektrolitowej.

W diecie nie powinno zabraknąć orzechów, migdałów, warzyw strączkowych oraz ryb, zawierających magnez i witaminy z grupy B. Można też uzupełnić ją włączeniem suplementu Doppelherz aktiv Magnez-B6 Forte 400. Zawiera on magnez, pomagający w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni i utrzymaniu równowagi elektrolitowej oraz witaminy: tiaminę, wit. B6 oraz wit. B12 pomagające w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i  utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych (witamina B6 i witamina B12 dodatkowo przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia).

Ważny w diecie mężczyzny jest cynk i selen, znajdujące się w takich produktach jak ciemne pieczywo, sery podpuszczkowe, mięso, wątroba, kasza gryczana, jaja (cynk), skorupiaki, ryby, czosnek, grzyby, suche nasiona roślin strączkowych (selen), oraz w suplemencie diety Doppelherz aktiv Dla mężczyzn, wzbogaconym m.in. o wyciąg z korzenia żeń-szenia i maki. Jak jest rola cynku i selenu? Cynk pomaga w utrzymaniu prawidłowej płodności i prawidłowych funkcji rozrodczych oraz w utrzymaniu prawidłowego poziomu testosteronu we krwi. Selen, jak już wspominaliśmy, przyczynia się do prawidłowego przebiegu spermatogenezy.

Kolejnym i ostatnim już w tym artykule polecanym suplementem, który może cię zainteresować, jest Doppelherz aktiv MEN Lider zawierający L-argininę.

 

Źródła:

https://www.swiat-zdrowia.pl/artykuly/katastrofa-czy-nowe-mozliwosci-kryzys-wieku-sredniego

https://zwierciadlo.pl/psychologia/mezczyzna-i-kryzys-wieku-sredniego-dlaczego-jest-tak-powszechny-i-czy-musi-byc-nieunikniony

Udostępnij

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?