Mężczyzno, pozostań w formie! Poznaj 7 powodów, dlaczego warto podejmować aktywność fizyczną

25.03.2020
Siła w nim
Mężczyzno, pozostań w formie! Poznaj 7 powodów, dlaczego warto podejmować aktywność fizyczną

Dbanie o siebie, a w szczególności o swój wygląd zewnętrzny, zdrowie czy samopoczucie to nie tylko domena kobiet. Do lamusa odeszło przekonanie, że takie kwestie są „niemęskie”. Obecnie najwięcej w kontekście zdrowia mówi się o sylwetce. Są różne sposoby na to, jak zadbać o formę w każdym wieku, a mężczyźni coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że czas poświęcony na pracę nad swoim ciałem, przynosi długofalowe korzyści. Począwszy od zadowolenia z wyglądu, a na sprawności seksualnej kończąc. Dowiedz się, jakie 7 najważniejszych zalet płynie z utrzymywania prawidłowej masy ciała, zwłaszcza jeśli Twój PESEL wskazuje, że masz więcej niż 35 lat.

1. W zdrowym ciele zdrowy duch!

Powyższą maksymę warto wziąć sobie do serca. Odpowiednio dobrany wysiłek fizyczny ma oczywisty wpływ na wygląd, a także na lepsze samopoczucie. Dzieje się to za sprawą jego oddziaływania na współczulny układ nerwowy i pobudzenie osi podwzgórze–przysadka–nadnercza. Trening sprzyja utrzymaniu prawidłowego poziomu neuroprzekaźników w mózgu, m.in. serotoniny, dopaminy czy endorfiny, a więc tzw. hormonów szczęścia, które pojawiają się zaraz po jego zakończeniu.

2. Przyjaźń ze swoim odbiciem w lustrze i samoakceptacja

Wstajesz rano, patrzysz na tego mężczyznę w lustrze i myślisz: „Fajny z niego gość!” To nie przejaw narcyzmu, to poczucie pewności siebie, które pozwoli ci zbudować podejmowana w czasie wolnym aktywność fizyczna. Sportowa rywalizacja, czy to ze samym sobą, czy z innymi uczestnikami treningu kształtuje determinację, odporność psychiczną, pewność siebie i wiarę w swoje możliwości, co przekłada się na Twoje relacje ze samym sobą i poczucie akceptacji.

Jeśli regularnie trenujesz i dostrzegasz efekty swojej aktywności w postaci pozytywnych zmian w wyglądzie, wpływa to również na twoje samopoczucie i podejście do życia, które reprezentujesz każdego dnia. Jeśli już o sylwetce mowa...

3. Silne mięśnie brzucha to podstawa - odsłoń swój sześciopak!

„Jak zrobić sześciopak?” Pewnie nie raz zadawałeś sobie to pytanie. To jednak temat na odrębny artykuł. Pamiętaj jedno - nieprawidłowa dieta, używki, brak odpowiedniej ilości ruchu stoją na przeszkodzie w wypracowaniu płaskiego brzucha. Czy wiesz, że mężczyźni mają genetyczną skłonność do odkładania się tkanki tłuszczowej w jego obrębie, co potocznie nazywa się sylwetką typu jabłko? Ponadto tłuszcz ma tendencję do gromadzenia się w okolicach narządów wewnętrznych (jest to tzw. tłuszcz trzewny), a jego nadmiar jest niepożądany z punktu widzenia zdrowia. Mocne mięśnie brzucha są odpowiedzialne za stabilizację kręgosłupa i całej sylwetki, więc są nazywane jej fundamentem. Jak zadbać o formę i wzmocnić te partie mięśni? Odpowiedzią jest racjonalne odżywianie, połączone z treningiem i odpowiednią regeneracją, co wspólnie wpłynie na ich wytrzymałość oraz lepszą, sportową sylwetkę, z której będziesz dumny!

4. M jak męskość i mięśnie

Muskularna sylwetka jest postrzegana jako synonim siły i męskości. Jaki związek ma trening siłowy z testosteronem? Duży! Gdy podczas treningu zaangażowane są największe grupy mięśniowe, obserwuje się przyrost stężenia testosteronu. Ten męski hormon ułatwia także adaptację mięśni do danego wysiłku, od czego również zależy nasza sprawność fizyczna. Odpowiednia ilość magnezu w zbilansowanej diecie ma znaczenie u trenujących. Magnez pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni, przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Bardzo często można spotkać go w formie suplementów diety wraz z witaminą B6, która przyczynia się do regulacji aktywności hormonalnej. Między innymi te dwa składniki znajdziesz w Doppelherz aktiv Magnez-B6 Forte 400.

5. Serce - podziękuje Ci za to!

Aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na układ krwionośny, a więc także na Twoje serce, które podczas treningu przyspiesza, pompuje więcej krwi, co pośrednio oddziałuje na ciśnienie tętnicze. Serce - jak każdy inny mięsień - adaptuje się do nowych bodźców i wzmacnia. Regularny wysiłek fizyczny korzystnie wpływa także na prawidłowy poziom cholesterolu, więc jeśli to dla ciebie istotna kwestia, nie bagatelizuj odpowiedniej porcji ruchu!

6. Sprawniej za dnia...

Krótki sprint w stronę odjeżdżającego autobusu, wchodzenie po schodach, prace domowe, a nawet wstawanie z kanapy nie wymagają wielkich nakładów energii, ale przyznasz, że czasem potrafią zmęczyć. Dzięki regularnemu dbaniu o formę, takie codzienne czynności będą przychodzić ci z większą łatwością. Ponieważ ilość kolagenu maleje wraz z wiekiem, warto rozważyć uzupełnienie codziennej diety o suplementy diety takie, jak Doppelherz aktiv Na stawy Kolagen, który w swoim składzie posiada m.in.: kolagen, glukozaminę i kwas hialuronowy.

7. ...i w nocy!

Niezależnie od intensywności ćwiczeń, mają one wpływ na jakość snu - skracają fazę REM, co wpływa na czas potrzebny do zaśnięcia. Skoro już mówimy o sprawach związanych z łóżkiem, warto wiedzieć, że wydolność serca, która zwiększa się wraz z każdym treningiem, ma również pośredni wpływ na potencję, a dokładniej na siłę erekcji. Dzieje się to dzięki uzyskaniu lepszego ukrwienia narządów płciowych i zwiększeniu ich wrażliwość na bodźce. Poprawa libido zaś łączy się z odpowiednim poziomem testosteronu, na który, jak już wiesz, wpływ ma również dobry trening. Zalecenia dla początkujących są proste - wystarczy umiarkowana aktywność fizyczna przez 150 minut w tygodniu. Niedużo jak na wynikające z niej korzyści, prawda? Do dzieła!

 

Źródła:

Barbara Gieroba, Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne i funkcje poznawcze, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2019, Tom 25, Nr 3, str.: 154-156

Magdalena Gruszczyńska, Patrycja Skorupa, Aktywność fizyczna a jakość życia i samoocena, Probl Hig Epidemiol 2018, 99(1), str.: 69-73.

Journal of Laboratory Diagnostics, Tłuszcz – biały, brunatny i beżowy (...), Diagn Lab 2016; 52(2), str.: 149.

Eugenia Murawska-Ciałowicz, Tkanka tłuszczowa – charakterystyka morfologiczna i biochemiczna różnych depozytów, Postepy Hig Med Dosw (online), 2017; 71, str.: 480.

Marta Anna Stachowicz, Anna Lebiedzińska, Dieta a testosteron w organizmie sportowca, Bromat. Toksykol. – XLVIII, 2015, 1, str.: 94.

Michał Ambroziak, Wysiłek fizyczny a układ krążenia. Podstawy fizjologiczne i genetyczne (...), Borgis - Postępy Nauk Medycznych 10/2008, str.: 653-659.

Danuta Umiastowska, Aktywność ruchowa ludzi w różnym wieku, Wydawnictwo Promocyjne „Albatros”, Szczecin 2016, NR (29) 1/2016, str.: 11.

Udostępnij

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?