Jak przekonać mężczyznę do dbania o prostatę?

31.07.2020
Siła w nim
Jak przekonać mężczyznę do dbania o prostatę?

Mężczyźni wstydzą się rozmawiać o swoim zdrowiu i można powiedzieć – patrząc z przymrużeniem oka – że nie potrafią o nie zadbać tak, jak o swój samochód. Zazwyczaj unikają tematu, traktując go jako „niemęski”, zwłaszcza jeśli dotyczy układu moczowo-płciowego. Od czego jednak są kobiety? To my, żony i partnerki, mamy wpływ na decyzje naszych mężczyzn zarówno w zakresie zdrowego stylu życia, suplementacji diety, jak i zdecydowania się na badania profilaktyczne. Dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat tego czym jest prostata i jak o nią dbać.

Jak dbać o prostatę?

Prostata to gruczoł krokowy, znajdujący się pod pęcherzem moczowym. Prawidłowe funkcjonowanie prostaty wpływa na satysfakcjonujące pożycie intymne, płodność oraz mikcję, czyli oddawanie moczu. Jeśli prostata daje się we znaki, nasz mężczyzna może odczuwać zmiany w takich obszarach jak erekcja i ejakulacja, a także częsta potrzeba oddawania moczu, nie mogąc jednocześnie w pełni opróżnić pęcherza. Strumień moczu może być też mniejszy niż do tej pory. Takie perypetie rozpoczynają się najczęściej w wieku średnim lub zaawansowanym.

Jeśli zaobserwowałaś u swojego męża lub partnera coś, co wzbudza twój niepokój, spróbuj namówić go na regularne badanie prostaty. Jeśli natomiast twój mężczyzna cieszy się świetną sprawnością seksualną, dowiedz się jak może zadbać o prostatę, by zachować taki stan jak najdłużej!

Możesz zrobić wiele dobrego dla kondycji swojego mężczyzny i jego prostaty.

  • Po pierwsze: przypilnuj, byście wspólnie prowadzili zdrowy tryb życia, zarówno jeśli chodzi o ruch, jak i kwestie odżywiania. Bardzo ważne dla stanu prostaty jest dbanie o krążenie krwi. Dlatego biegajcie, pływajcie, organizujcie wyprawy rowerowe, chodźcie na siłownię!
  • Istotne przy tym jest to, by unikać zbyt obcisłych ubrań i slipów oraz przegrzania m.in. za sprawą zbyt gorących kąpieli.
  • Ruch to zdrowie, ale nie tylko – dla prostaty nieobojętne jest też życie intymne. Seks pobudza krążenie i utrzymuje w sprawności układ płciowy. Dlatego kochajcie się regularnie! Dbanie o prostatę jest całkiem przyjemne, prawda?
  • Kolejną sprawą jest prawidłowa dieta.

Oczywiście ważne jest, by była urozmaicona i dostarczała witamin oraz składników mineralnych, jednak istnieją składniki odżywcze, które szczególnie służą mężczyznom po 40-tce. Należą do nich m.in. cynk i selen.

Suplement diety bogaty w te składniki, stworzony specjalnie dla mężczyzn 40+, to Doppelherz® aktiv Na prostatę Forte. Zawarty w nim cynk pomaga w utrzymaniu prawidłowej płodności i prawidłowych funkcji rozrodczych oraz przyczynia się do utrzymania prawidłowego poziomu testosteronu we krwi. Selen przyczynia się do prawidłowego przebiegu spermatogenezy. Z kolei witamina E, selen i mangan pomagają w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. Suplement zawiera również składniki roślinne wspierające prawidłowe funkcjonowanie prostaty: palmę sabałową, wyciąg z korzenia pokrzywy oraz olej z pestek dyni.

Wiemy, że nie jest łatwo namówić mężczyznę do przyjmowania suplementu diety, dlatego możecie zrobić to razem, solidarnie. Wśród suplementów diety Doppelherz z pewnością znajdziesz również coś odpowiedniego dla twojego organizmu.

Jak namówić mężczyznę na badanie prostaty?

Kiedy należy wykonać badanie? W jakim wieku badać prostatę?
Po 40-tce powinno się to robić regularnie. Jeśli jednak twój ukochany jest młodszy, lecz intuicja podpowiada ci, że w jego przypadku zmiana stylu życia może się okazać niewystarczająca, z pomocą mogą przyjść badania prostaty.

Jednak w jaki sposób przekonać go, żeby się na nie wybrał?
Mężczyźni unikają takich sytuacji jak ognia, dopóki nie czują się do tego zmuszeni przez sytuację. Badanie prostaty per rectum może tym bardziej budzić ich opory i wywoływać poczucie wstydu.

Jak przebiega badanie na prostatę per rectum? Odbywa się poprzez odbyt – w ten sposób oceniany jest kształt i rozmiar prostaty. Drugim badaniem jest badanie PSA, z krwi pobieranej z żyły łokciowej – określa ono poziom antygenu gruczołu krokowego. Na zawyżony poziom PSA całkowitego może wpływać jednak aktywność fizyczna np. jazda na rowerze lub stosunek seksualny, odbyte do 48 godzin przed badaniem. Warto więc powstrzymać się od tego typu czynności na dwa dni przed planowanym badaniem. Oba badania można odbyć na czczo.

Jak przekonać mężczyznę do udania się na badania na prostatę?
Europejski Dzień Prostaty (15 września) może być dobrym pretekstem do rozpoczęcia rozmowy na ten temat. Opracuj odpowiednią strategię! Zacznij rozmowę w odpowiedniej atmosferze, na pewno nie w chwili, gdy jest zmęczony, głodny lub zajęty innym sprawami. Możesz porównać ciało do samochodu, które czasami wymaga przeglądu lub serwisu. Będzie to dla mężczyzny racjonalnym argumentem. Co więcej, możecie wybrać się „na przegląd” razem – w końcu twoje ciało też tego potrzebuje, choć oczywiście mowa jest tutaj o innych badaniach. Wyraź jak ważny jest dla ciebie partner i jak ważne jest jego zdrowie. Podsuń mu statystyki, które są powszechnie dostępne w internecie. Pochwal go, gdy wreszcie się zgodzi. Zamów wizytę u specjalisty. Powinno zadziałać!

 

Źródła:

https://www.wygrajmyzdrowie.pl/js/fileman/Uploads/ulotka_prostata%20na%20lata_web.pdf

https://hifu.pl/baza-wiedzy/badanie-prostaty/

https://mojasilawitalnosci.pl/produkty/doppelherz-aktiv-na-prostate-forte

https://www.mojasilawitalnosci.pl/sila-w-nim/facet-pelen-energii-czyli-meska-witalnosc

https://zdrowie.wprost.pl/medycyna/choroby/10250652/europejski-dzien-prostaty-idzie-lepsze

Udostępnij

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?