Prosto z mostu o prostacie

26.07.2020
Siła w nim
Prosto z mostu o prostacie

Mężczyźni nie lubią rozmawiać o kwestiach dotyczących zdrowia – według nich to czynność zdecydowanie „niemęska”. Jednak rozmawiać trzeba, a obchodzony 15 września Europejski Dzień Prostaty jest dobrym pretekstem do tego, żeby dowiedzieć się, że o stan swojej prostaty można zadbać samemu.

Być może nie miałeś do tej pory potrzeby interesować się swoją prostatą. Być może jesteś przed lub po 40-tce i nie zauważasz u siebie żadnych zmian związanych z życiem intymnym czy oddawaniem moczu. To świetnie! Podpowiemy ci, co możesz zrobić, by utrzymać ten stan.

Z tego artykułu dowiesz się, prosto, szybko i po męsku, czym jest prostata, gdzie jest zlokalizowana i jak ważne pełni funkcje. Kiedy to zrozumiesz, będziesz wiedział dlaczego tak ważne są okresowe badania prostaty i dbanie o jej dobrą kondycję za pomocą aktywności fizycznej i diety odpowiedniej dla mężczyzny po 40 roku życia.

Funkcje prostaty

Jeśli chodzi o prostatę, to ty swoim postępowaniem w dużej mierze decydujesz, jak potoczy się sytuacja w przyszłości. Trzy proste kroki, jakie powinieneś wykonać, to: przeczytać ten artykuł do końca, zastosować się do rad w nim zawartych i trzymać rękę na pulsie, czyli obserwować reakcje swojego organizmu.

Prostata to gruczoł krokowy, zlokalizowany pod pęcherzem moczowym, stanowiący jeden z elementów układu płciowego. W niej oraz w jądrach powstaje wydzielina, która składa się na nasienie. Prostata wpływa jednak na życie seksualne na różne sposoby. Jej prawidłowa wielkość oraz prawidłowo sprawowane funkcje mają wpływ na popęd seksualny, erekcję, ejakulację oraz mikcję. To ostatnie słowo może brzmieć tajemniczo, dlatego mówiąc prosto – mikcja to po prostu medyczne określenie na oddawanie moczu.

Przy powiększonej prostacie zarówno życie intymne, jak i mikcja mogą ulec zakłóceniu. Mężczyźni czują częste parcie na pęcherz, strumień moczu jest mniejszy niż wcześniej, mają wrażenie niepełnego opróżnienia pęcherza. Jeśli chodzi o tzw. „męskość”, może ona ulec lekkiemu osłabieniu zarówno jeśli chodzi o siłę wzwodu, libido, jak i płodność. Wówczas warto zacząć działać! Zwłaszcza, jeśli w twojej rodzinie występowały już urologiczne „perypetie” lub obiło ci się o uszy, że twój ojciec czy dziadek odczuwał dyskomfort związany z prostatą.

Warto działać, czyli badania prostaty

Od czego zacząć? Przede wszystkim warto poznać rodzaje badań, jakie można wykonać jeśli chodzi o nasz gruczoł krokowy. Zwiększenie społecznej świadomości na temat prostaty oraz zachęcenie mężczyzn do aktywnej profilaktyki jest celem Europejskiego Towarzystwa Urologicznego, inicjatora Europejskiego Dnia Prostaty, który –  tak jak już wspominaliśmy – przypada 15 września.

Badanie prostaty można wykonać na dwa sposoby:

  • z krwi pobieranej z żyły łokciowej – to tzw. badanie PSA lub
  • za pośrednictwem badania per rectum, czyli badania palcem przez odbyt, za pomocą którego określa się kształt oraz wielkość prostaty. 

Jak przygotować się do badania? 

  • Badanie per rectum nie wymaga specjalnego przygotowania, nie trzeba być na czczo, wystarczy zadbać o higienę.
  • Badanie z krwi PSA (ang. Prostate Specific Antigen) pozwala wykryć poziom antygenu gruczołu krokowego. Nie ma potrzeby przeprowadzać go na czczo, jednak należy być świadomym, że wartość PSA całkowitego może utrzymywać się na nienaturalnie wysokim poziomie nawet do 48 godzin po stosunku czy wysiłku takim jak jazda na rowerze.

Po 40-tym roku życia, kiedy szczególnie powinno się być wyczulonym na swój gruczoł krokowy, badania powinno się wykonywać regularnie.

Jak dbać o prostatę? Ruch, dieta i suplementy diety

Tak jak i na cały nasz organizm, tak i na prostatę dobrze wpływają: zdrowa dieta, ograniczenie używek, regularna aktywność fizyczna oraz seksualna.

Ćwiczenia i sport, a także seks, pobudzają krążenie krwi, co sprzyja prostacie.

Niektóre składniki diety i wyciągi z roślin są szczególnie korzystne dla naszego gruczołu krokowego. Specjalnie opracowany dla mężczyzn skład zawiera suplement diety Doppelherz® aktiv Na prostatę Forte. Znajdują się w nim m.in.:

  • palma sabałowa i pestki dyni, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie prostaty;
  • pokrzywa, która wpływa na zdrowie pęcherza moczowego i wspomaga funkcję wydalniczą nerek;
  • cynk, który pomaga w utrzymaniu prawidłowej płodności i prawidłowych funkcji rozrodczych oraz przyczynia się do utrzymania prawidłowego poziomu testosteronu we krwi;
  • selen, który przyczynia się do prawidłowego przebiegu spermatogenezy oraz pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym
  • witamina E oraz mangan, które pomagają w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym.

Czego należy unikać?

Niewskazane jest palenie tytoniu, picie nadmiernych ilości alkoholu, zbyt gorące kąpiele i zbyt obcisłe slipy. Jeśli możesz z tego zrezygnować, a w zamian wdrożyć dobre nawyki, masz większe szanse, że w przyszłości unikniesz niepotrzebnych przykrości ze strony swojego układu moczowo-płciowego.

 

Źródła:

https://www.wygrajmyzdrowie.pl/js/fileman/Uploads/ulotka_prostata%20na%20lata_web.pdf

https://hifu.pl/baza-wiedzy/badanie-prostaty/

https://www.mojasilawitalnosci.pl/sila-w-nim/kryzys-wieku-sredniego-czy-nalezy-sie-przed-nim-bronic

https://mojasilawitalnosci.pl/produkty/doppelherz-aktiv-na-prostate-forte

https://zdrowie.wprost.pl/medycyna/choroby/10250652/europejski-dzien-prostaty-idzie-lepsze

Udostępnij

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?