Siła Męskości, czyli męskie rozmowy o prostacie

28.07.2020
Siła w nim
Siła Męskości, czyli męskie rozmowy o prostacie

Trzeba to sobie powiedzieć wprost – każdy mężczyzna wyposażony jest nie tylko w narządy rozrodcze, ale i w prostatę, która ma z nimi wiele wspólnego. Ponieważ ta ostatnia, zwana również sterczem, ukryta jest wewnątrz, nie każdy zdaje sobie sprawę jaką dokładnie rolę w układzie moczowo-płciowym pełni ów gruczoł. Celem tego tekstu jest uświadomienie, czym jest prostata, gdzie się znajduje, jakie pełni funkcje i przede wszystkim - jak dbać o prostatę, by zawsze była naszym sojusznikiem.

Czym jest prostata i jakie pełni funkcje?

Zacznijmy od początku – czym jest prostata? To gruczoł krokowy, który powiększa się wraz z wiekiem, najszybciej w okresie dojrzewania. Po 40-tce lub w wieku zaawansowanym u wielu mężczyzn wykazuje tendencje do łagodnego przerostu, co objawia się m.in. częstomoczem, uczuciem parcia na pęcherz, słabszym strumieniem moczu oraz wrażeniem niepełnego opróżnienia pęcherza. Wynika to z faktu umiejscowienia gruczołu.

Gdzie znajduje się prostata? Jest zlokalizowana poniżej poziomu pęcherza moczowego. Jej nadmierna wielkość powoduje więc nacisk zarówno na pęcherz, jak i na przewody moczowe.

Na co wpływa prostata? Między innymi na jakość życia intymnego. Prostata wraz z jądrami stanowi integralną część układu płciowego. O ile testosteron, potrzebny do prawidłowego funkcjonowania prostaty, produkowany jest w jądrach, o tyle w gruczole krokowym dochodzi do przekształcenia testosteronu w jego biologicznie aktywną formę, która odpowiada za prawidłowy wzwód oraz popęd seksualny. Wydzielina prostaty jest również podłożem dla produkcji plemników.

Kolejną funkcją prostaty jest zapewnienie blokady odpływu moczu z pęcherza w trakcie wytrysku – tuż przed orgazmem nasz gruczoł krokowy ulega skurczowi i ten właśnie skurcz umożliwia przemieszczenia się nasienia tak, by mogło wydobyć się na zewnątrz. 

Prostata jest więc wyjątkowo „męskim” narządem, którym powinniśmy się zainteresować jeszcze przed 40-tką, a już obowiązkowo w momencie, kiedy zaczynamy odczuwać pierwsze symptomy dyskomfortu, jaki powodować może łagodny jej przerost.

Dlaczego tak wielu mężczyzn doświadcza przerostu prostaty?

U niektórych wpływ na to mają czynniki genetyczne. U większości jest to związane z wiekiem oraz z nieodpowiednim stylem życia: brakiem ruchu, nieprawidłową dietą itp. Pojawia się pytanie jak dbać o prostatę? To proste! Wystarczy zrozumieć, na czym polega zdrowy styl życia, a następnie wdrożyć odpowiednie zmiany w grafiku naszego dnia. To wyzwanie dla prawdziwego mężczyzny po 40-tce!

Najlepszą i jednocześnie najprzyjemniejszą rzeczą, jaką możemy zrobić dla naszej prostaty, jest zadbanie o prawidłowe krążenie. Możemy zrobić to zarówno poprzez aktywność seksualną, jak i fizyczną: jeżdżenie na rowerze, pływanie, bieganie, chodzenie po górach, a nawet spacerowanie zamiast dojazdów do pracy samochodem. Ważna jest odpowiednia odzież – zbyt obcisła może utrudniać krążenie, podobnie jak niewygodne uciskające siodełko rowerowe. Trochę trudniejszym wyzwaniem jest nie uleganie nałogom lub ich porzucenie. Dotyczy to głównie palenia tytoniu oraz spożywania nadmiernej ilości alkoholu.

Jak dbać o prostatę?

Oprócz krążenia istnieją również inne czynniki wpływające na sprawność naszego układu płciowego. Powinniśmy unikać zbyt wysokich temperatur np. w kąpieli, ponieważ szkodzi to naszym jądrom, które produkują testosteron. Niezwykle ważna jest dieta bogata w fitosterole, które znajdują się w: pestkach dyni, soi, słonecznika, sezamu, w fasoli, cieciorce i grochu oraz w produkty bogate w cynk i selen.

Warto zainwestować w suplementy diety na prostatę, bogate w substancje wspierające prawidłowe funkcjonowanie prostaty takie jak: palma sabałowa, wyciąg z korzenia pokrzywy i olej z pestek dyni. Te trzy składniki roślinne dostępne są w suplemencie diety Doppelherz® aktiv Na prostatę Forte. Preparat zawiera również cynk pomagający w utrzymaniu prawidłowej płodności i prawidłowych funkcji rozrodczych oraz przyczyniający się do utrzymania prawidłowego poziomu testosteronu we krwi, a także selen przyczyniający się do prawidłowego przebiegu spermatogenezy.

Oczywiście warto zadbać również o regularne badania prostaty. Można je wykonać w formie per rectum, w którym wielkość, proporcje oraz kształt prostaty oceniana jest przez lekarza poprzez dotyk, lub badanie PSA wykonywane z próbki krwi pobieranej z żyły łokciowej.

 

Źródła:

medme.pl

https://www.hellozdrowie.pl/artykul-meskie-sprawy-jak-zadbac-o-zdrowe-jadra-i-prostate/

Greczner T. Jak Dbać o kondycję? Rola aktywności Fizycznej w wieku 50+. Tom 2 z Serii Biblioteka Nestora. Wrocław: Oficyna Wydawnicza „Impuls”; 2009.

https://mojasilaruchu.pl/w-dobrej-kondycji/czym-dzisiaj-jest-meskosc-i-jak-ja-utrzymac-na-wysokim-poziomie

https://www.wygrajmyzdrowie.pl/js/fileman/Uploads/ulotka_prostata%20na%20lata_web.pdf

https://zdrowie.wprost.pl/medycyna/choroby/10250652/europejski-dzien-prostaty-idzie-lepsz

Udostępnij

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?